PROOFİS Kırtasiye
Proofis Kırtasiye Mutlu Alışverişler Diler...

11.04.2019

DEFTER VE AJANDADefter alırken nelere dikkat etmek gerekir?


Yazı yazmak için kullandığımız ürünlerin başında gelen defterler, eğitim ve iş hayatımız içinde sıkça kullandığımız ürünler arasında yer alıyor. Faydalı bilgilerden günlük notlarımıza, anılarımızdan iş planları ve toplantı notlarımıza kadar birçok şeyi yazdığımız defterlerimiz, ihtiyaç duyduğumuz bilgilere kolayca ulaşmamızı sağlıyor. Piyasada farklı tür ve nitelikte onlarca çeşit defter bulmak mümkün. Peki, defter alırken nelere dikkat etmek gerekir? Kalemlik Blog'da bugünkü yazımızda, defter seçimlerinize ışık tutacak faydalı bilgiler paylaşacağız.

Defteri hangi amaçla kullanacağınıza karar vermelisiniz. 

Defter çeşitleri arasındaki en önemli farklardan biri kullanım amaçları arasındaki farklılıktır. Nitekim, okul hayatımız boyunca kullandığımız okul defterleri, iş hayatımız içinde hızlı not almak için kullandığımız not defterleri, adres ve telefon numarası yazmak için kullandığımız adres defterleri, ticari kayıtları tutmak için kullandığımız ticari defterler derken defter çeşitleri listesini epeyce uzatmak mümkün. Öyle ki resim defterleri, güzel yazı defterleri, eskiz defterleri, müzik defterleri, kelime defterleri, kasa defterleri gibi defter çeşitleriyle piyasada onlarca çeşit defter bulmak mümkün. Defter almadan önce dikkat etmeniz gereken ilk konu, defteri hangi amaçla kullanacağınızdır. Sizin için en uygun defter, kullanım amacınıza en uygun defter olacaktır. 

Kullanışlı ve pratik olmalı. 

Defter çeşitleri farklı kullanım amaçlarına uygun olarak üretildiği için farklı özelliklere sahiptir. Defterlerin kullanışlı ve pratik olmasını sağlamak için kağıtların bir araya getiriliş şekilleri, sayfaların açılma ve katlanma özellikleri ile defterlerde kullanılan kağıtların nitelikleri arasında önemli farklılıklar mevcuttur. Örneğin spiralli defterler ile ciltli defterler, kullanıldığı ortama göre farklı kullanım kolaylıkları sunar. Defterinize eğer fazla not almanız gerekiyorsa ve defterinizi sıkça kullanmanız gerekiyorsa, spiralli ve plastik kapaklı defterler daha doğru bir seçim olabilir. Defterinizi eğer zor bir zemin üzerinde kullanacaksanız ve aldığınız notları uzun süreler saklamanız gerekiyorsa, ciltli defterler daha doğru bir seçim olabilir. 

Kağıt türü, niteliği ve boyutuna dikkat etmelisiniz. 

Defterlerde kullanılan kağıtların türleri, nitelikleri ve boyutları farklı olmakta. Buna bağlı olarak, defterlerin ağırlığı ve yazım kalitesi de değişmekte. Örneğin, defterinizde renkli kalemler kullanmayı tercih ediyorsanız, ince gramajlı ve kalitesiz defterleri kullanmaktan kaçınmalısınız. Aksi durumda, sayfanın arkasında hoş olmayan görüntüler oluşacaktır. Kurşun kalemlerle not almayı tercih ediyorsanız, düşük gramajlı defterleri taşıma kolaylığını da dikkate alarak tercih edebilirsiniz. Fakat tükenmez kalem ya da dolma kalem gibi yazı araç ve gereçlerini kullanıyorsanız, kağıt gramajı yüksek defterleri tercih etmelisiniz. Defterinizi not alma güçlüğü olan bir yerde kullanacaksanız, A5 boyutunun üzerine çıkmamanızda yarar var. Okul defteri olarak tek bir defter kullanmaktan kaçınmalısınız. 

Okul defterleri konusunda öğrenciler arasında en yaygın eğilimlerden biri, tüm dersler için kalın ve farklı bölümlere sahip tek bir spiralli defter kullanmaktır. Her ne kadar taşıma kolaylığı ve fiyat avantajı sağladığı düşünülse de bu tercih doğru değildir. Çünkü kalın defterler, parmak kaslarında gereksiz bir zorlama yaratır ve yazma becerisini olumsuz etkiler. Defterin tümü gün içinde öğrencinin işine yaramayacak, bir bölümünü kullanmak için kalın bir defteri her gün taşımak zor olacaktır. Okul defteri olarak kullanılacak ürünlerin ne çok kalın, ne de çok ince olması gerekir. Bu konuda öğretmenlerin yapacakları yönlendirmelere dikkat etmekte yarar var. 

Hayat tarzınızı yansıtmalı. 

Defterlerin kapak kısımlarında farklı materyaller ve birbirinden güzel tasarımlar kullanılmakta. Almak istediğiniz defterin kapak kısmından sayfa düzenine kadar tüm özellikleri hayat tarzınıza ve zevklerinize uygun olursa, bu ürünleri daha keyifli bir şekilde kullanabilir, çalışmalarınız sırasında motivasyonunuzu arttırabilirsiniz. Aynı şekilde, çocuğunuz için okul alışverişi yapıyorsanız, çocuğunuzun beğeni ve tercihlerine mutlaka dikkat etmelisiniz. Nitekim çocuklar daha çok, sevdikleri çizgi film ya da çizgi roman karakterlerinin görsellerini barındıran ürünlere yönelmekte. Onların beğeni ve tercihlerine uygun ürünler seçerseniz, yazı deneyimlerini ve öğrenme süreçlerini daha keyifli hale getirebilirsiniz.