PROOFİS Kırtasiye
Proofis Kırtasiye Mutlu Alışverişler Diler...

6.08.2018

KIRTASİYE ÜRÜNLERİKırtasiye ürünlerinde hangi standartlara dikkat etmeliyiz?

Kırtasiye ürünleri, eğitim ve iş hayatımızın olmazsa olmazları arasında yer almakta. Motivasyonumuzu arttıran, yaptığımız işleri başarıyla sonuçlandırmamıza katkı sağlayan bu ürünler, gerekli standartlara sahip değilse özellikle de çocuklar için ciddi sağlık riskleri oluşturabilmekte. Peki kırtasiye ürünlerinde hangi standartlara dikkat etmeliyiz? Kalemlik Blog'da bugünkü yazımızda,okul alışverişleri sırasında velilerin en çok dikkat etmesi gereken konulardan biri olan kırtasiye ürünlerinde olması gereken standartlar konusunu ele alacağız.

TSE ve CE Standartları 

Piyasada alım-satımı yapılan ürünlerin sahip olması gereken genel standartlara uygun olduğunu ifade eden TSE ve CE standartları, kırtasiye alışverişleri sırasında dikkat edilmesi gereken konuların başında geliyor. Bu standartlara uygun olmayan ürünlerin kalitesi düşük, sağlık riskleri yüksek demektir. Kaldı ki, üzerinde CE işareti bulunmayan ürünlerin Avrupa Birliği sınırları içinde alım-satımının yapılması yasaktır. Ve tabii, kırtasiye ürünlerinin ambalajları da TSE ve CE standartlarına uygun olmalı. Ambalajlarda kullanılabilen zararlı kimyasallar da standart dışı ürünler kadar tehlikeli olabiliyor. 

TS EN 14362 Standardı 

Tekstil ve kırtasiye ürünlerini renklendirme amacıyla kullanılan azo boyar maddelerin bir kısmında arilamin gibi kanserojen maddeler bulunabilmekte. Bu maddeler, boyanın ürüne tam oturmasını sağlamakta, fakat özellikle de çocuklarda ciddi sağlık risklerine yol açmakta. Kırtasiye alışverişi yaparken, üzerinde TSE damgası taşımayan ürünlerden uzak durmalı ve yaş grubuna uygun ürünler seçmelisiniz. Özellikle de parlak renkli okul çantası ve beslenme çantaları ile elle doğrudan temas eden yazı araç ve gereçleri söz konusu olduğunda, bu ürünlerin renklendirilmesinde zararlı kimyasal maddelerin kullanılmamış olması gerekmekte.

TS EN 14372 Standardı 

Çocuklar için kullanım ve bakım eşyaları, ev ve okul ekipmanları, çatal ve bıçaklar ile mama eşyalarında fitalat sınırlamasını ifade eden bu standart, kırtasiye alışverişlerinizi güvenle yapmanızı sağlayan bir diğer standart. Plastik ve PVC malzemelerin sertliğini azaltmak ve onlara esneklik kazandırmak için kullanılan fitalat maddesine günümüzde pek çok oyuncak ve kişisel bakım ürünlerinde rastlanılabilmekte. Canlılar üzerinde hormon bozucu etkiler gösteren fitalat, bağışıklık sistemi henüz gelişmemiş çocuklar ve bebekler için hayati riskler doğurmakta. Çocuğunuz için kırtasiye alışverişi yaparken, fitalat sınırlamasına uygunluğu ifade eden bu standarda mutlaka dikkat etmelisiniz. 

TS EN 71-1 Standardı 

Oyuncak güvenliğini ve ürünlerin mekanik ve fiziksel özelliklerinin uygunluğu ifade eden bu standart, yaş gruplarına uygun ürün seçiminde son derece önemli. Yaş gruplarına uygun olmayan ürün seçiminde bulunan veliler, istenmeyen durumlara yol açabilmekte. Çocuğunuzun öngöremediğiniz fiziksel davranışlarının istenmeyen bir duruma yol açmasını önlemek için yaş grubuna uygun ürün seçiminde bulunmalısınız. Yaşına uygun olmayan ürünler çocuğunuzun hayatını riske atabilir. 

TS EN 71-2 Standardı 

Yasaklanan alevlenebilir malzeme kategorisini düzenleyen bu standart, ürünlerin küçük bir tutuşma kaynağına maruz kaldığında alevlenmesini yasaklamakta. Bu standarda uygun olmayan ürünler ufak bir kıvılcımla tutuşarak yangın ve diğer hayati risklere yol açabilir. Kırtasiye alışverişleri sırasında ürün seçiminde bulunurken çocuğunuzun yaş grubuna ve ürünlerin ateşe dayanıklı olup olmadığına dikkat etmelisiniz. 

EN 71-3 Standardı 

Başta oyuncaklar olmak üzere kırtasiye ürünlerinin pek çoğunda alüminyum, antimon, arsenik, baryum gibi ağır metaller kullanılabilmekte. Ürünlerde ağır metal kullanımını sınırlayan bu standart, oyuncaklardan ambalajlara kadar ciltle temas eden ürünlerin sağlık koşullarına uygunluğunu ifade etmekte. İçeriğinde ağır metallerin kullanıldığı ürünlerin fiyatları piyasa ortalamasına göre düşük olsa da bu ürünlerin tercih edilmesi durumunda özellikle de çocuklar için ciddi sağlık riskleri oluşabilmekte. İçeriğinde ağır metallerin kullanıldığı ürünlerden uzak durmanızda büyük yarar var.