PROOFİS Kırtasiye
Proofis Kırtasiye Mutlu Alışverişler Diler...

18.02.2019

KALİGRAFİ KALEMLERİKaligrafi kalemlerinin özellikleri nelerdir?


Kaligrafi sanatıyla uğraşanlar, farklı boyut ve formda pek çok malzemeye ihtiyaç duymakta. Piyasada farklı yazı şekillerine ve yüzeylere uygun çok sayıda kaligrafi kalemi bulmak mümkün. Bu kalemlerin her birinin kendine özgü avantajları ve dezavantajları var. Kaligrafi kalemlerini ne kadar iyi tanırsak, yaptığımız çalışmalarda bu avantajlardan o kadar iyi yararlanır, dezavantajlarından sakınabiliriz. Kalemlik Blog'da bugünkü yazımızda, kaligrafi kalemlerinin özellikleri hakkında bazı noktalara kısaca temas edeceğiz. 

Batırmalı Metal Uçlu Kaligrafi Kalemleri

Kaligrafi kalemleri içinde kullanımı en zor olan kalemler, batırmalı metal uçlu kaligrafi kalemleridir. Divit ve metal uç olmak üzere 2 kısımdan oluşan bu kalemler, mürekkebe batırılarak kullanılır. Bu kalemlerin en büyük avantajı, divit kısmına farklı kalınlıklarda metal uçların yerleştirilmesi ve farklı yazı ve süsleme formlarına imkan vermesidir. Ayrıca divit kısmı gövdeden sapa doğru inceldiği için ele tam oturur ve hem yazım, hem de süsleme aşamasında kullanıcıya farklı olanaklar sunar. İnce metal uçların çalışmaya kazandıracağı estetik detayları diğer kaligrafi kalemleriyle sağlamak oldukça zordur. 

Bununla birlikte, batırmalı metal uçlu kaligrafi kalemlerini kullanmak diğerlerine oranla daha zordur. Üstelik, bu kalemlerde mürekkebin kuruma süresi daha yüksektir ve kullanıcının hızlı yazı yazma veya hızlı süsleme yapma şansı yoktur. Metal ucu mürekkebe batırmak için geçen süreyi ve mürekkebin kuruması için gerekli süreyi dikkate alırsak, batırmalı metal uçlu kaligrafi kalemlerini yalnızca çok özel yazılar için tercih etmek daha doğru olacaktır. Doldurmalı Metal Uçlu Kaligrafi Kalemleri 

Kaligrafi kalemleri içinde en sık tercih edilen kalemler doldurmalı metal uçlu kaligrafi kalemleridir. Bu kalemlerde divit yerine mürekkep haznesi kullanıldığı için, metal ucu mürekkebe batırmak gerekmez. Kalemlerin gövdesi, divitten farklı olarak normal kalem gövdesine sahiptir. Bu kalemlerin piyasada bulunan pek çok türünde, kullanıcının yazı ve süsleme deneyimini kolaylaştırmak için gövdeye ergonomik tutuş özellikleri kazandırılmakta. Divit kadar olmasa da bu kalemler de kullanıcının eline iyice oturur. Üstelik, bu kalemlerde kullanılan mürekkep daha hızlı kurur ve kullanıcının yazı yazma ve süsleme yapma hızını arttırır. 

Keçeli Kalemler 

Kaligrafi kalemleri içinde yaygın olan bir diğer grubu da keçeli kalemler oluşturmakta. Kendinden hazneli olan bu kalemler de yine, kullanıcısına hızlı yazı yazma ve süsleme yapma imkanı sunar. Keçeli kalemlerin bazı türleri tekrar doldurulabilir özellikle olduğu için bunları kullanmak daha ekonomiktir. Fakat, keçeli kalemlerin en önemli avantajı, diğer kaligrafi kalemlerine oranla kesintisiz ve düz çizgi çizmeyi çok daha kolay hale getirmesidir. 

Sitemizde satışı devam eden kaligrafi kalemlerini buradan inceleyebileceğiniz hatırlatmasıyla, tüm Proofis.com.tr kullanıcılarına keyifli alışverişler dileriz...